Vyberte stránku

Jestli nemáte rádi detektivky, tak IT není pro vás. Možná si tak trochu protiřečím, protože jedinou detektivkou, co jsem kdy měl v oblibě je poručík Columbo.

A to jsem měl rád hlavně proto, že jsem od začátku věděl, kdo je vrah. Třeba u Jessicy Fletcher mě nebavilo, že vrah se tahal na konci příběhu jako králík z klobouku. A přesto přesně tohle dělám v rámci své profese.

Vcházíte na scénu, kde se stal zločin: Někdo zabil internet. Klasický případ zamčeného pokoje, kde máte tři hlavní podezřelé: Počítač, propojení počítače s routerem a samotný router. Samozřejmě, dá se namítat, že čtvrtý podezřelý je cizinec mimo místo činu, který se jmenuje „Poskytovatel připojení.“ Jenomže s tímto cizincem se často obtížně mluví, proto je dobré vyloučit, že se vrah nenachází v místnosti.

I tady, jako v každé dobré detektivce, je hlavní podezřelý: Router, nebo také modem. Správný detektiv jej vyslechne jako prvního.

Nejdříve začne zkoumání alibi. Jak se nám podezřelý vybarvil? Prozradí nám to diody. Ty nějak blikají, či svítí. Zkušený detektiv pozná hned, která bije, ten méně zkušený musí použít něco, co je pomalu sprostým slovem. Manuál. Ano, manuál.

Následuje právo útrpné. Naštěstí v IT lze použít fyzický nátlak, a tak můžeme na modem správně přitlačit, a tím jej resetovat. V horších případech dokonce i uvést do továrního nastavení. Toto dost často vede k doznání. Router se pokusil o vraždu. Naštěstí ale o nedokonanou. Internet se probouzí k životu a detektivka dospěla ke šťastnému konci.

Mnohdy samozřejmě musíme vynaložit stejný nátlak na zbylé podezřelé v místnosti, často bez výsledku. Pak samozřejmě nezbývá, než vyslechnout cizince mimo místnost, který se vás ale bude ptát, zda jste si jistí, že ostatní podezřelí mají neprůstřelná alibi.

Svět IT je jedna velká záhada. Puzzle, které je potřeba postavit. Když chci postavit novou aplikaci, tak je to stejně, jako skládání puzzle. Výsledek má být krásný hrad na skále. Ale i kvůli němu nejdříve musím dát dohromady oblohu za daným hradem a vodu ve vodopádu pod hradem. V celkovém obrázku to možná budou drobné detaily, ale bez nich nebude obrázek fungovat.

Hodně mě to baví. Skládat skládačky, kde často hledám jeden dílek po zákoutích internetu. Řešit detektivky a přijít na to, kdo byl padouchem tentokrát.

Samozřejmě, že zvenčí se to občas může zdát značně podivínské. Jako Columbo občas bezdůvodně voní ke kytkám na balkoně, tak i v IT je značná část postupů značně neintuitivní.

Ale asi bych za jinou profesi neměnil